Dlaczego ludzie się tną, są dyskryminowani i czczą żołnierzy?!

Cześć WAM!
Przygotujcie herabatę, kawe, dobre ciastko, czy co tam lubicie. Będzie długi post. Tak myślę!

Nie dawno mieliśmy pierwszy dzień marca. Do wiosny pozostało niewiele dni. Obchodziliśmy trzy, (a może jednak cztery?!), arcyciekawe święta, które spróbuję połączyć. Dlaczego by nie?!

ŚWIĘTO NR 1 i 2. ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTOAGRESJI oraz  DZIEŃ WIEDZY O SAMOOKALECZENIACH.

Autoagresja to uszkodzenie swojego ciała lub/i psychiki poprzez samookaleczenie lub prowokowanie innych do zadawania sobie bólu. Samouszkodzenie może też przybrać formę negatywnych, krytycznych myśli zaniżających samoocenę oraz formę fizyczną w postaci uszkodzeń ciała, czego efektem może być próba samobójcza. Jakby nie było często obie te formy autoagresji łączą się ze sobą, wzmagając swoje działanie. Objawami autoagresji mogą być rany na ciele, oparzenia, wyrywanie włosów, połykanie różnych przedmiotów, czy substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.
Dlaczego ludzie atakują samych siebie?
Przyczyn jest wiele. Często mogą zależeć od indywidualnej historii danej osoby. Najczęściej wymienia się: regulowanie wewnętrznego napięcia, lęku, złości, wyładowywanie frustracji, chęć zauważenia i doświadczenia troski, poczucie kontroli nad swoim życiem, karanie się za jakieś błędy popełnione w przeszłości, odtwarzanie dawnych scen i stanów emocjonalnych.
Samookaleczenie się daje osobą, które to robią, poczucie ulgi oraz pozwala doświadczyć mocy sprawczej nad sobą i swoim ciałem. Niektórym ludziom samookaleczenie sprawia przyjemność, bo nie odczuwają bólu, tylko endorfinki 🙂 Samookaleczenie często pojawiają się przy okazji depresji i innych chorób psychicznych. Szczególnie często można spotkać samookaleczającą się młodzież w czas buntu, dojrzewania. Dla niektórych robienie cięć na skórze jest dobrym sposobem na uspokojenie się, ochłoniecie po rodzinnych kłótniach i przykrym dniu w szkole.
Jak pomóc?
Po 1. Nie bądźmy Matkami Teresami z Kalkuty, bo nimi nigdy nie będziemy. Poza tym postępowanie typu: „ty bidulku, no choć” itp. Nie jest dobre. Pomocy się nie wtrynia na siłę. Możemy podać im dłoń: fizycznie lub też nie pod postacią rozmowy, wspólnie spędzonego czasu, podrzuconego wartościowego filmu lub książki itd. Warto też podsunąć  numery pomocowych infolinii. Tam są przeszkolone osoby, która pomogą!plakat-trzepak-1024x754
* Spotykasz się z przemocą?! ->Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002 – telefon zaufania (czynny przez całą dobę)
* Jesteś młodą osobą i masz problemy z tym związane: depresja, dojrzewanie, relacje itd.?! Dzwoń na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
* Dla dzieci i młodzieży dorastającej i dorosłej – telefon Fundacji Lepszy Świat: 022 672 52 26
* Antydepresyjny Telefon Zaufania Centrum ITAKA: 22 654 40 41
* Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym: 116 123
* Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich: 800 108 108
* Przed wykonaniem telefonu koniecznie sprawdźcie godziny, w których są czynne, bo nie wszystkie działają całodobowo.

ŚWIĘTO Nr 3. ZERO DLA DYSKRYMINACJI
Jest to dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby informować ludzi o HIV i AIDS. Natomiast często jego nazwa jest wykorzystywana też, aby uświadomić społeczeństwu, że z dyskryminacją maja do czynienia na co dzień. Najprościej ją nazywając, dyskryminacja to wykluczenie jakiejś grupy osób, osoby ze względu na jej odmienność: płeć, wyznawana religię, niepełnosprawność, wiek, orientacje seksualna, kolor skóry itd. W odróżnieniu od stereotypu „o jaka blondynka, pewnie jest tępa!” dyskryminacja ma negatywne zabarwienie emocjonalne i łączy się z oceną „w tej kawiarni blondynek nie obsługujemy, a zwłaszcza tych co maja imię na K!”. Zachowanie, które jest dyskryminacją zawsze jest oceną z góry, która jest przeniknięta nienawiścią. Z kolej stereotyp może być także pozytywny, np. wszystkie osoby w okularach są mądre. Sam mechanizm powstania stereotypu jest ciekawy, bo wystarczy spotkać parę miłych i pracowitych Kunegund, by przypisać kolejnej kobiecie tego imienia cechy jej poprzedniczek. To może skutkować szukaniem na siłę takich cech, aby utwierdzić się w przekonaniu, że każda Kunegunda jest bardzo elokwentną osobą.
W życiu mamy do czynienia z masą takich zachowań: od niedrukowania organizacją LBGTQ ulotek, tworzeniu miejsc, gdzie mogą wejść osoby wpasowujące się w typ lokalu, zwalnianie w pracy osób przed emeryturą, proponowanie niskich stawek młodym pracownikom i niemiarodajne do ich starań zarobki, odmowa obsługi obcokrajowców w kawiarniach, brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz źle przystosowane do nich wejścia do kin, muzeów, banków itp.;Fajny filmik RPO o dyskryminacji: https://www.youtube.com/watchv=Ux7XO5pvnTg&feature=youtu.be
Pamiętajcie: stosowanie przemocy wobec Was ze względu na wyżej wymienione jest karalne! Zgłaszajcie te sprawy! Nie pozwólcie przemilczeć poniżenia.

ŚWIĘTO NR 4. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
Porażką polskiego systemu edukacji i moich historyków jest to, że nie znam żadnego „Żołnierza Wyklętego”. Skutkiem tego są moje mieszane uczucia co do tego święta. Składanie kwiatów, kolejny skwer, konkurs piosenki patriotycznej. Dla mnie to kiepska pamieć o przodkach. Znanie ich, niedopuszczenie do pogorszenia sytuacji w kraju, dbanie o obywateli to jest to, co powinno mieć miejsce. Nie taktem jest wykorzystywanie osób, które oddały życie na Polskę do chorej walki politycznej. Komu bardziej się należy pamięć i spuścizna po tychże żołnierzach.
Nie przemawia do mnie to święto. Po prostu. Co nie ujmuje mi mojego patriotyzmu, który rozumiem trochę szerzej. Ale o tym kiedyś napomknę przy okazji jakiegoś święta narodowego.
Czy współczesny żołnierz wyklęty samookaleczałby się, dyskryminował kogoś?! Nie! On dbałby o swoich sąsiadów, pracowników i innych członków społeczeństwa!

 

„Do pragnień”
Ty nam daj
trochę odpocząć w końcu
dy nam daj
ocipinki spokoju na chwile
racz rozgościć się
racz przyjść i z nami trwać
po prostu tyle
po prostu tyle
niepokoju ani nagłych zmian
nie zabieraj ze sobą
maciupinke szczęście weź
i podąrzaj drogą
tą droga do nas.
Ty nam daj
troche więcej czułości
ty nam daj
kiełki dobroci w zimę
i rozgość się
i rozgość się na dłuższa chwilę
i tyle
i tylko tyle
przynieś coś i udekoruj nasze dusze
byle wszystko piekno znów było
i maciupeńkie szczęście weź
które by z nami pozostało
na dłuższą chwilę.

* Zdjęcia pochodzą ze strony kampanii „Zobacz. Znikam”: zobaczznikam.pl i „Zobacz. Jestem”: zobaczjestem.pl, a także Rzecznika Praw Obywatelski: www.rpo.gov.pl

/Koniec wpisu/

5 myśli na temat “Dlaczego ludzie się tną, są dyskryminowani i czczą żołnierzy?!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s