Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.”Bezimienny Żyd”

Hej!  Dziś kolejna ważna data.
Obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.
Chodzi oczywiście o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jest to najwyższe cywilne izraelskie odznaczenie nadawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem, którego nazwa oznacza mniej więcej „miejsce imienia”. Ten instytut przyznaje wyróżnienie „sprawiedliwego” od 1963r. Osoba, która ma je otrzymać nie może być Żydem, ale takiego obywatela musiała uratować. Taki człowiek nie mógł też z faktu ocalenia życia otrzymać wynagrodzenia i musiał ryzykować swoim życiem lub wolnością. Specjalnie do tego powołana kapituła rozpatruje wnioski o przyznanie tej nagrody. Około 1/5 wniosków o uhonorowanie ją jest odrzucanych. A kąsek jest nie mały, bo oprócz medalu, dyplomu i wpisu na murze ze swoim imieniem i nazwiskiem, „sprawiedliwy” jest wspierany przez organizację dbające o pamięć o Żydach, np. Anne Frank Fonds, a w Izraelu otrzymuje co miesięczną wypłatę i zasiłek zdrowotny. Kiedyś oprócz tych gratyfikacji „sprawiedliwi” sadzili drzewa, ale park w którym to robiono szybko zarósł i nie ma miejsca na rośliny. Wtedy ekologicznie było 🙂 Najwięcej osób wśród „sprawiedliwych” to Polacy. Aż 6706 obywateli naszego kraju pomagało Żydom. Natomiast nie zapomnijmy o ponad 5,5 tys. Holendrach, prawie 4 tys. Francuzach czy 601 Niemcach i 204 Rosjanach. Zatem, gdy przyjdzie Wam narzekać na obywateli tychże krajów, pamiętajcie o osobach, które wykazały się heroizmem w trudnych czasach II Wojny Światowej.

Polak – antysemita
W obliczu takiego święta muszę trochę ponarzekać. Jakim cudem w kraju, w którym tylu obywateli ratowało Żydów, a na przełomie XVI i XVII w. byliśmy jednym najbardziej tolerancyjnych i różnorodnych narodów, największą współcześnie obelgą jest „Ty Żydzie”?! To ma być obraźliwy zwrot?! Trochę szacunku! Pamiętajmy, że Żydzi przez masę lat żyli bez swojego państwa. Non stop musieli walczyć o niepodległość. Stale ich przeganiano i byli zmuszeni do ciągłej adaptacji do nowej sytuacji politycznej. Może dlatego część Polaków tak nie lubi osób narodowości żydowskiej?! Z powodu ich umiejętności przystosowania się do trudnych warunków, przetrwania i dbania o swoją kulturę. Mało tego, nadal tkwi w Polakach antysemityzm i ksenofobia. Różne sondaże dowodzą, że cały czas pokutuje w Polakach w stosunku do Żydów poczucie skrzywdzenia i zawiść. No, ile można?! To wszystko „było dawno i nie prawda”. Wyssanie antysemityzmu z mlekiem matki to nie jest argument. Zresztą nie ma powodu, który usprawiedliwi niechęć do Żydów!

Być jak chłopiec w piżamie
Zapewne wielu z Was zna i pamięta film, pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Nie?! Tak trochę?! To przypomnę! Film opowiada o przyjaźni między synem oficera III Rzeszy, a żydowskim chłopcem będącym więźniem obozu koncentracyjnego.  Tak się złożyło, że obóz był widoczny z okna domu tego pierwszego dziecka. Ta opowieść pokazuje nam, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za całe zło i za niesprawiedliwość. Dorośli. Dorośli, którzy byli nieciekawymi świata i smutnymi dziećmi. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie po obejrzeniu tego filmu. Chłopcy starali się wzajemnie zrozumieć. Byli w podobnym wieku, a jednak nie mieli tych samych rzeczy. Wiele ich też łączyło, np. zamiłowanie do gier. Nie rozumieli tylko, dlaczego rozdziela ich płot. Starali się nawzajem zrozumieć oraz poznać. W tym miejscu pojawia się zadanie opiekunów, rodziców, aby dzieciom tłumaczyć różnice między ludźmi. Nie uważać  zróżnicowania ludzkości za coś złego, ale za piękny element tworzący ten wyjątkowy świat. I najważniejsze, podkreślać ile mamy wspólnego! W filmie było ciut inaczej. Koniecznie go obetrzyjcie!

„Bezimienny Żyd”

Choć Cię nie znałem, to wiem,
że uratowałeś mi prababkę.
Choć nie wiem, jak wyglądałeś,
wiem, że chodziliście razem do szkoły.
Choć na zdjęciach Cię nie ma,
to jesteś.
Ostrzegałeś ją o łapankach,
aż Ciebie złapali.
Pomagałeś prababce przetrwać,
sam mając warsztat i chleb.
I choć nie wiem jak wyglądałeś.
I choć nie wiem, gdzie zginąłeś.
I choć nie wiem, jaki byłeś.
To wiem jednak, jak babce pomogłeś.
Choć nie żyją Twoi dziedzice,
ani nawet dzieci.
Choć mało kto o Tobie wie,
a jeszcze mniej pamięta.
Choć wydaje się, że zginąłeś na marne
To wiedz, Natanielu, że jestem!

Na koniec trochę żydowskiej kultury. Słuchajcie i poznawajcie 🙂

/Hava Nagila!/

7 myśli na temat “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.”Bezimienny Żyd”

 1. Wiesz co.. Jeszcze do niedawna myślałam tak jak Ty, współczułam im, ale od czasu kiedy ambasadorka Izraelu zaczęła nam Polakom zarzucać, że obozy były POLSKIE i też przyczyniliśmy się do ZAGŁADY to już sama nie wiem. Kolejny raz historia pokazuje, że NIE WARTO pomagać. Sięgając pamięcią do lekcji historii to my zawsze byliśmy Ci dobrzy, pomocni, a gdy przychodziło co do czego to odwracali się od nas wszyscy. Teraz ponownie to widać… Ponad 6,5 tysiąca odznaczonych Polaków, a i tak mówią o nas jak o mordercach… Także może lepiej gdyby każdy kraj w końcu sam zaczął dbać o siebie???

  Polubienie

 2. Warto pomagać, tylko zawsze będą tacy co wiedzą i widza lepiej i bardziej prawdziwie. Mnie zawsze uczyli o złych Polakach, Niemcach, Rosjanach i tych dobrych. Na komentarze polityków już nawet nie patrze, bo co można na brak wiedzy poradzić… Położenie geograficzne mamy do 4 liter. Ciągle coś. Każdy kraj jakaś rolę musi odegrać.

  Polubienie

 3. Po tym co dzieje się w relacjach Polsko-Izraelskich delikatnie mówiąc mam mieszane uczucia, a słysząc w tv jak niektórzy żydzi oskarżają nas o najgorsze podłości w czasach drugiej wojny, scyzoryk się w kieszeni otwiera…

  Polubienie

 4. Nie jestem w stanie zrozumieć całego tego problemu z „polskimi obozami śmierci”- ludzie naprawdę nie mają realnych zmartwień? Dlaczego nikt nie robi scen o „ghetto warszawskie” – bo wedle tej logiki to warszawiacy mordowali Żydów? Cała ta sprawa jest tak głęboko absurdalna i jest podręcznikową ilustracją tego, czym jest źle rozumiany patriotyzm- wystarczy też popatrzeć, jakie efekty na świecie cała ta awantura przynosi… Sformułowania „polskie obozy śmierci” używała Nałkowska w „Medalionach”, rozumiem, że będzie to teraz cenzurowane?? Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie ogarnia, że Holocaust był sprawą Niemców, to prawdopodobnie dlatego, że jest takim ignorantem, że średnio odróżnia w ogóle Polaków od Niemców. Na ignorancję jedynym lekarstwem jest edukacja, a nie obrażanie się, albo (sic!) zamykanie do więzienia. Przeraża mnie ten wybuch tępej nienawiści i antysemityzmu w kraju tak strasznie okaleczonym podczas drugiej wojny- ewidentnie niczego nas ta wojna nie nauczyła… A ci heilujący młodzieńcy, wyprawiający urodziny Hitlera? Dlaczego za to nie zamykają do więzienia, nie przygotują ustawy?? P.S. Fantastyczny, ważny tekst, i fajny blog generalnie! 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s