Dzień słomki do picia?

Hej.
Jestem zdenerwowany! Dlaczego?! Przeczytajcie!
#Obserwacja nr 2. Dzień słomki do picia
3 marca 1888 roku Marvin C. Stone opatentował słomkę do picia. 2 stycznia obchodziliśmt dzień tego przedmiotu. Czy to święto jest potrzebne w czasach, gdy Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, której istnienie odkryto  w 1997 r. , jest trzy razy większa od terytorium Francji?! Obecnie miedzy Hawajami, a USA dryfuje 87 000 ton plastiku, w tym masa foliowych siatek, sieci rybackie, deski surfingowe, fragmenty sedesów, pył, który kiedyś mogł być zabawkami. W tym plastikowym środowisku nazywanym plastisferą żyją liczne gatunki glonów i bakterii. Wspomnianą plamę śmieci badano trzy lata. Myślę, że to sporo czasu, żeby trochę pomóc zwierzętom żyjącym w oceanie. Od września 2018 r. maszyna utworzona z sieci i długich rur zbiera śmieci. W ciągu dwóch lat ma ona zebrać sporą  część z tego plastikowego ustrojstwa. Druga identyczna plama znajduje się niedaleko Japonii. Jej istnienie badacze tłumaczą trzęsieniem ziemi w Kraju Wiśni w 2011 roku. Tylko kto wie, czy ta plama nie istniała wcześniej tylko była w innym miejscu oceanu?
Od 2021 roku w krajach Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych opakowań, sztućców, słomek do picia, patyczków do balonów, lekkich reklamówek. A przez te dwa lata co? Mam nadzieje, że ludzie będą starać się być bardziej odpowiedzialni za planetę, na której żyją.
Ciekawe, że mimo tego, iż plastikowe reklamówki są co raz droższe to konsumenci kupują je cały czas. Rzadko widzę, aby ktoś miał torbę z materiału ze sobą i właśnie do niej pakował swoje zakupy. Chyba, że jestem w sklepie wtedy, gdy akurat niemal wszyscy obecni obywatele naszego państwa, jak i innych, akurat przyszli po coś do jedzenia wtedy, co ja i nie mają ze sobą torby wielokrotnego użytku. Kiedyś, kilkanaście lat temu, pamiętam moją babcie, która zabierała ze sobą na zakupy swoją torbę zrobioną z materiału podobnego do worka. Miała też materiałowe torebki na mniejsze zakupy. Było pędzić za tzw. Zachodem: kupować na potęgę masę pierdół w  pierdołowatych plastikowych siatkach, których pierdołowatość powodowała, że do przeniesienie dwóch kilogramów cukru, potrzebowałeś co najmniej dwóch torebek foliowych?!
Torby z materiału nie są wcale takie ciężkie. Można je zgnieść i włożyć do plecaka, czy innej, większej torby.

Gdy miałem jedenaście lat napisałem w jednym z zadań domowych dotyczących ochrony przyrody następujące zdanie: „Najważniejszym pozytywnym wpływem na środowisko naturalne jest ochrona zwierząt i roślin  będących już na wymarciu. Powinniśmy za wszelką cenę starać się, aby do tego nie dopuścić, bo przecież to jest nasze życie i planeta'”. Zdania nie zmieniłem. Nadal tak myślę.

Niech materiałowe torby będą z Wami!

Szęścia!:)

*Wiersz będzie w kolejnym wpisie.

Reklamy

8 myśli na temat “Dzień słomki do picia?

  1. Już kiedyś to gdzieś napisałam – u naszych sąsiadów za Odrą, jeśli ktoś kupuje foliową reklamówkę, to znaczy że jest Polakiem. Ja już nawet kupując coś niespodziewanie, biorę torbę ekologiczną, a nie foliową, a gdy się zdarzy mieć ich potem spory zapas – rozdaję znajomym i rodzinie. Podobnie rzecz się ma z ochroną zwierząt i roślin. Różni głupi ludzie ingerują w naturę tak mocno, że jak maja ochotę, to postanawiają wybić całą populację danego gatunku z absurdalnego powodu. Kiedyś Chińczycy wydali walkę wróblom, bo zjadały ich uprawy. Ilość robactwa, a przede wszystkim szarańczy którą tępiły te ptaki, rozpleniła się do niebotycznych rozmiarów i zniszczyła tyle upraw, że Chiny dopadła klęska głodu. Kosztowało to Chiny nawet do 40 milionów istnień ludzkich, ale może o to właśnie chodziło? Moim zdaniem, już zna same takie pomysły powinien być paragraf.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Człowiek łatwo przyzwyczaja się do wygody ale z trochę większym trudem, zmienia niedobre nawyki. Głęboko wierzę jednak w to, że jeśli przyzwyczailiśmy się do wolnych o handlu niedziel, a gadania było co niemiara, to zrobimy też krok w kierunku zero waste. Ja jestem za materiałem, kanapki pakuję w pudełeczka, a nie w foliowe śniadaniówki, staram się, chociaż to rzeczywiście wymaga zachodu. Coraz więcej osób robi coraz więcej, nie wiem tylko, czy ja doczekam całkowitej przemiany świata:-)
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s