#Nacjonalizm

Hej.

Niedawno pod moim domem przeszli w marszu nacjonaliści. Niby z wieńcem. Niby dla uczczenia pamięci bohaterów. Niby z narodowymi flagami… a przyśpiewki, które śpiewali pochodziły ze stadionu. Zero doniosłości.

#Obserwacja nr 6. Nacjonalizm i wrogość
Nacjonalizm zakłada, ze naród jest najważniejszy. Dobra, lecz…
Gdy pod moim oknem przechodzi kilkaset osób z flagami przedstawiającymi falangi, krzyże celtyckie (symbole narodowo- radykalne kojarzone z nazizmem) i napisy typu: „Polska tylko biała”, ‚Precz z żydostwem” to mnie krew zalewa. I to dosłownie. W przemarszu brały udział różne osoby: kibice, panie w moherowych beretach, matki z dziećmi. Jedni mieli flagi biało-czerwone, inni zielone z falangą, a część – nic nie niosła ze sobą. Na widok tego pochodu ciśnienie podskoczyło mi niesamowicie. Pierwszw skojarzenie: wzorowali się na III Rzeszy, wspólny wróg łączy. W kraju, którego obywatele tyle wycierpieli z powodu nienawiści na tle rasowym  i nie tylko, głoszone są takie hasła. Gdyby ludzie uczestniczący w tym przemarszu nie mieli takich  haseł na ustach i flagach to byłoby inaczej. Sama inicjatywa, powiedzmy, że jest okej. Dla mnie takie wydarzenia to „martwa historia”, która oprócz emanowania patosem niczego nie zmienia, a na pewno nie przywraca czci i pamięci poległym bohaterom. Jakaś dobra książka, film, serial, tablica pamiątkowa w miejscu urodzenia, czy śmierci, to jeszcze ma sens. Dla mnie nacjonalizm nie wiąże się z nienawiścią. Mam wrażenie, że większości z osób, które maszerowały wtedy ulicami, nacjonalizm jest bardzo związany z wrogością do wszystkich innych. Jak można nienawidzić innych narodów tylko dlatego, że nie są nami?! Ding dong! Nigdy nie będą nami. Różnią się od nas. Argumenty, których często uważają osoby, które charakteryzuje radykalny nacjonalizm, są często plotką, niesprawdzonymi danymi jakiegoś mówcy. To jest straszne i przeraża mnie. Nie chciałbym, aby doszło do mordowania kogoś, bo np. jego dziadek był Romem, Żydem, Niemcem. Co taki wnuk może teraz zrobić? Ma rehabilitować dziadka, babcie?! Otóż, moim zdaniem, nie! Dziadkowie mieli swoje życie, swoje problemy, swoje wybory. A my mamy swoje i nimi powinniśmy się zająć.
I wisienka na torcie, temat uwielbiany przez narodowców, reparacje wojenne i współpraca ze służbami. Co do tego drugiego, jakoś ludzie musieli zadbać o swój byt i rodziny. A jeśli chodzi o reparacje… Wiadomo, chodzi o pieniądze…
Żyjcie w spokoju i dajcie innym żyć!
Wiem, że są to tematy, o których można by pisać wielkie rozprawy, a ja potraktowałem je po macoszemu. Chodzi mi tylko o jedno. Jeśli nie przestaniemy żyć mentalnością sprzed ponad stu lat i będziemy darzyć innych nienawiścią, emanować patosem „tej biednej Polski” to nigdy nie zrobimy kroku naprzód.

Do miłego!

9 myśli na temat “#Nacjonalizm

  1. Nacjonalizm zakłada co prawda, że naród jest najważniejszy, ale również i to, że stawia się go ponad inne narody. I tego już zaakceptować nie mogę, choćby dlatego, że w moich żyłach płynie krew kilku narodów. I oby nigdy koło historii nie obróciło się o tyle stopni, by tamte czasy wróciły, gdy jeden naród poczuł się tak bardzo ponad innymi… I nie tobie jednemu ciśnienie się podnosi z tego powodu i nie tylko ty uważasz że przeszłość powinniśmy traktować tylko jako lekcję i iść dalej w przyszłość, zamiast ciągle oglądać się za siebie i robić z tego religię. Tylko czy oni słuchają takich jak my, kiedy logicznie nawet myśleć nie potrafią i ktoś im do głowy nakładł rojeń o wielkości i wyjątkowości naszego narodu?

    Polubione przez 1 osoba

  2. Bo ludzie muszą zacząć odróżniać nacjonalizm od nazizmu. Łatwiej by było gdyby chociaż 70% wiecu miało skończona szkołę podstawową. Wtedy na pewno nie krzyczeli by głupot. Bycie patriota to piękna rzecz, ale tak łatwo można się w tym zatracic…

    Polubione przez 1 osoba

  3. Poglądy nacjonalistyczne to poglądy plemienne. Widzę, że nie mają nic wspólnego z wykształceniem, raczej z poczuciem wartości własnej. W takich pochodach idą kibice obok babci moherowych i matek z dziećmi, bo łączy ich jedno – chęć wskazania kto jest be i wyrażenia, że są dumni z bycia Polakami. A w jaki sposób zasłużyli sobie na bycie tym czy innym narodem? W żaden. To przypadek. Są więc dumni z przypadku. Duma, honor, szacunek – tymi słowami cześciej posługują się ludzie, których w domu nikt nie szanuje i którzy dostawali od tatusia w mordę. I właśnie dlatego daleko mi do nich.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s