#Dzień, który zmienił wszystko

Cześć!
Nastał wrzesień. Nieuchronnie zbliża się jesień. Dzisiaj mamy smutny dzień, smutną rocznicę. Cokolwiek by nie napisać to jest to za mało, żeby upamiętnić około 80 milionów istnień ludzkich, które zabrała z tego świata wojna.
O wojenny wrześniu wspomniałem rok temu we wpisie.
Nieprzypadkowy jest obrazek u góry wpisu. Są to stare listy i pocztówki. One nam przypominają, że pod każdym z numerów obozu, liczbą ofiar kryją się wspaniałe ludzkie życia, które zostały brutalnie przerwane.

Jest mi przykro, że jednym z portalów informacyjnych można znaleźć sondę na temat wybaczenia Niemcom. Nie byłoby w tym badaniu nic złego, gdyby nie podział na zwolenników partii politycznych, Pytam, po co?! Uprawianie polityki na trupach nikomu nie przyniesie korzyści i myślę, że przyjdzie czas, kiedy osoby odpowiedzialne za to, będą się wstydzić i bić w pierś.
Na pl. Piłsudskiego w Warszawie na uroczystościach z okazji wybuchu II Wojny Światowej, Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence mówił, że Polska jest ważna dla USA. Kto w to wierzy? Ja nie. 80 lat temu nasi sprzymierzeńcy nas opuścili. Pozostawili samych.
Ciekawa była mowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, pełna pokory, szacunku w stosunku do Narodu Polskiego. Prosił o wybaczenie.
Z kolei Prezydent Polski Andrzej Duda podczas uroczystości w Wieluniu zauważył w swoim przemówieniu odwagę jaką musiała wykazać się delegacja z Niemiec, która ma na sobie brzemię wojny i jako reprezentanci swojego kraju muszą spojrzeć w oczy rodzinom ofiar II Wojny Światowej.

Zostawiam Was ze słowami Papieża Polaka, bo jego pomnik, ulice, skwer to ma niemal każde miasto, nawet takie, którego nigdy nie odwiedził Jan Paweł II… A kto się stosuje do słów naszego rodaka?!

„Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”

„Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić” Jan Paweł II

Miejcie się dobrze! Dużo sił! 🙂

2 myśli na temat “#Dzień, który zmienił wszystko

  1. Pamięta się o wybuchu wojny, nie pamięta o tym, jakie wówczas hitlerowcy głosili hasła. I te hasła w przestrzeni publicznej nadal się powtarzają, są głoszone w państwowej tv, są na pierwszych stronach gazet. To przygnębiające.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s