37. Festiwal Ale Kino rozpoczęty!

Cześć moi drodzy!

W ubiegłą niedzielę (1.12.) punktualnie o 12 rozpoczął się 37. Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino. Będę miał przyjemność relacjonować wam to, co się działo w trakcie tego wydarzenia. Uczestniczę w nim jako przedstawiciel mediów. „Yes, yes, yes” – cytując jednego z polskich premierów. Dostałem akredytacje. Po zajęciach na uczelni pędziłem na moich własnych nogach, aby odebrać pakiet dla mediów: mój osobisty identyfikator oraz torbę pełna gadżetów.20191201_172309489389391.jpg

Oto zestaw prezentów od organizatorów: torba, notatnik, długopis, program, skarpetki, teczka, gra w stylu kalambury i pocztówka. Najlepsza z tego zestawu jest torba. To praktyczna rzecz, ma dwa uchwyty: długi i krótki, więc mi odpowiada.

#Co to?!
Jest to festiwal, którego organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka, którego siedziba mieści się w Zamku Cesarskim w Poznaniu. Geneza tego wydarzenia sięga lat 60. XX wieku, gdy w Poznaniu odbywał się Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych, a od roku 1969 : Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży.
Niektórzy mogą stwierdzić, „co to za filmy, że niby dla dzieci, młodzieży…”, :dorosły ogląda takie filmy, ze po co?!”. Należy pamiętać, ze wiele z tych produkcji jest cenionych nie tylko w środowisku znawców filmu, lecz również wśród widzów.
Kojarzycie takie produkcje jak: „Świnki”, estońska „Nasza klasa”, „Za niebieskimi drzwiami”, czy „Boisko dla bezdomnych „. Wspomniane filmy są laureatami tego festiwalu.
W tym roku do konkursu zgłoszono 3780 filmów ze 115 państw i 6 kontynentów. Wybrano z nich około 150 różnych filmów, zaczynając od krótkometrażowych animacji, a kończąc na filmach dla młodzieży i dorosłych, które można oglądać w trakcie imprezy. Wśród filmów jest wiele takich, które mają premierę w Polsce. Z bardziej znanych obrazów można zobaczyć „Młodego Ahmeda”, który otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, „Niezwykłe lato z Tess” nagrodzone na Berlinale, a także dwa filmy będące kandydatami do Oscara: fiński: “Młode, głupie serce” oraz niemiecki “Błąd systemu”.
Bilety są tanie. Kosztują 5 zł (ulgowy) i 8 zł (normalny).

#”Z czym się Festiwal Ale Kino?”
Możesz z popcornem, ale przede wszystkim z dobrym humorem. Wolontariusze są bardzo mili i wskazują drogę. Chętnie służą pomocą i swoimi uśmiechami, którymi zarażają. Pierwszego dnia po przekroczenie drzwi do sali kinowej morda mi się nie przestawała śmiać. I tak to traw do teraz. Nawet, gdy piszę ten post!

#Filmy konkursowe, które oglądam cz 1.
Poniżej umieszczam Wam skrót produkcji, które biorą udział w konkursie na najlepszy pełnometrażowy film dla młodzieży i dorosłych. Dlaczego te dzieła pokazuje? Odpowiedź jest prosta. W planach mam obejrzeć kilka filmów z tej kategorii festiwalowej. Godziny seansów również mnie do tego skłaniają, a także ich tematyka. Lubię młodzież i filmy o tej grupie wiekowej. To ważny okres w życiu człowieka. Niestety często problemy nastolatków są bagatelizowane.

Pierwszym dziełem, który zobaczyłem był film, pt” Drogi”

Opowiada on historię osiemnastoletniego Gyllena, który zabiera kampera swojego ojczyma i wybiera się do Francji. Myli drogi i trafia do Maroka. Po drodze poznaje kongijskiego imigranta, z którym zaprzyjaźnia się. Relacja chłopaków jest burzliwa. Oglądając ten film nie widziałem różnicy w pochodzeniu między młodymi mężczyznami. Kolor skóry?! Zapomniałem o nim. Relacja obu chłopaków był tak naturalna, że była to ostania cecha, o której myślałem w trakcie ich rozmów, czy kłótni. Dopiero w momencie, gdy nastolatkowie dotarli do Francji i pokazano obozy dla uchodźców, stało się jasne, że Brytyjczyk Gyllen jest w lepszej sytuacji niż jego rówieśnik: William. Obydwu chłopaków łączyła chęć posiadania stabilnej kontaktu z najbliższymi, bliskiej więzi. Tyle, że życie nie zawsze jest takie jakby się chciało. Film przedstawia również problem imigrantów w Europie. To ludzie. Mało to, często są oszukiwani. Uciekinierzy płacą przemytnikom krocie, a ci, np. wysadzają emigrantów nieco dalej od miejsca, z których ich zabierali. W filmie jeden z bohaterów mówi o tym, że imigranci dzielą się wg. pochodzenia, aby było im raźniej i czuli się bezpieczniej. Film jest ciekawy. Przede wszystkim jest o miłości braterskiej. W psychikach obu nastolatków głęboko tkwi tęsknota za bratem.

Po seansie mogłem oddać głos na ten film w skali od 1 do 6, gdzie 6 to najwyższa ocena. Dałem mu 4. Teraz dałbym 4+, bo czegoś mi w nim brakowało. Temat jest ważny, Tyle, ze skrótowo pokazano relacje rodzinne, a to według mnie jest ważne dla odbioru filmu.

#Ciekawostka
Napisy do filmu przygotowało Studio kropka. Także szacunek i brawa! Wyobraźcie sobie. Siedzicie w fotelu przygotowani do wciągnięcia się w historię na ekranie, a tu… napisy przestają działać i nie nadążają za głosem. Na szczęście prowadzący imprezę pocieszył nas, że nie tylko w naszej sali jest taki kłopot. Zaczął żartować, a napisy zaczęły pojawiać się w dobrych momentach. Także nie odczułem dyskomfortu z powodu tej małej wpadki. To był powód do śmiechu. Naprawdę. Gdy włączono napisy po raz drugi i dalej nie działały jak powinny, publiczność zaczęła chichotać 🙂

Pozytywnie odebrałem pierwszy dzień Festiwalu Ale Kino. Atmosfera jaka na nim panuje skłoniła mnie do kolejnych seansów, o których wspomnę w kolejnych wpisach.

Do miłego! 🙂

4 myśli na temat “37. Festiwal Ale Kino rozpoczęty!

  1. Ooo, w końcu można skomentować! Byłam na tym festiwalu w liceum jako wolontariusz 😀 Poznałam wspaniałych ludzi i całkowicie oderwałam się wtedy od rzeczywistości. Do dziś jestem ciekawa jakim cudem dawałam radę pracować od samego rana do wieczora. A ile to filmów się obejrzało…❤️

    PS Jak aplikowałeś o kartę „media”? Zdradź mi sekret 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Założyłem sobie, że obejże 5. Skończyło się na 3. Pociesza mnie to, że dwa z nich dostały nagrody. Jeszcze o tym napisze post. Jak się dostałem? Wysłałem formularz zgłoszeniowy i odpisali mi w dzień rozpoczęcia festiwalu, gdy pogodziłem się z brakiem odpowiedzi. Pewnie dawałaś radę dzięki wspaniałej atmosferze 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s