Święta

Cześć!
Z okazji Świat Bożego Narodzenia zachęcam Was do przypomnienia lub zapoznania się moimi świątecznymi wpisami. Rok temu w notatce Wigilie polskie. „Świąteczne zakupy”  wspomniałem o pustych miejscach przy wigilijnym stole i szle zakupów. Z kolej dwa lata temu podzieliłem się z Wami moimi ulubionymi kolędami. było też trochę rozmyśleń o świętach.
W tym roku krótko i zwięźle powiem Wam, że drażnią mnie nasze gotowe sformułowania świąteczne typu „Spokojnych Świąt”, „Radosnych Świąt”. A co po świętach. Niech się pierdzieli, niech choruje i wszystko się wali, ma gorzej. Tak to odbieram. Może jestem przewrażliwiony. Mam wrażenie, że pęd świata zaprowadził nas ludzi w kozi róg. Odklepujemy święta i życzenia. To jeśli mają być marne to, po co w ogóle?!
A życzenia to trochę samospełniająca się przepowiednia. Dobre słowo potrafi wzbić nas na wyżyny. Oczywiście jeśli życzenia nie są oczekiwaniami jakie mają inni w stosunku do nas. Przy stole jeśli pojawia się niewygodne tematy, śpiewajcie kolędy! Tak radzi jezdna z vlogerek:

I jeszcze na koniec. Sprawa karpia. Rozumiem, że nie każdy pracownik marketu potrafi szybko zabić karpia. No ale…  żeby akcje typu uwolnić karpia robić w sieci. Albo „Nie kupuję żywego”?! Może chodzi o zrzucenie odpowiedzialności za śmierć ryb? Pamiętam sumy i karpie, które pływały w wannie. Robiły takie rybne „cmok, cmok”. Po czym tata je zabijał i były przygotowywane przez mamę na wigilię. Sprawa karpia nadal jest otwarta. Może nie każdemu to odpowiada, ale ryby, które zjesz na wieczerzy wigilijnej kiedyś pływały w wodzie i żyły 🙂 Ma ktoś jakieś przemyślenia?

Jeśli chodzi o kolędy to w tym roku często chodzi mi mi po głowie „Mizerna cicha”.

No i „Tryumfy..”

A ta kolęda przypomniała mi się, że istnieje i jest 🙂

#wiersze
Dziś zostawiam Was z wierszami Joanny Kulmowej i Jana Twardowskiego

Joanna Kulmowa
„W Adwencie”

W Adwencie czeka świat na czyjeś nadejście,
Strumyk czeka – wstrzymuje oddech.
Wiatr przycicha – nie dotyka czarnych jodeł.
Pstrąg przystaje pod lodem.
I – nie wiedzieć czemu zadumane –
osioł
wół
uszami strzygą nad sianem.
Sarny
lis
zastygają na pagórkach
nie pojmując
popatrując ze zdumieniem że,
już idzie blask od Betlejem:
prószą z chmur anielskie pióra.

Jan Twardowski
„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

#życzenia
Życzę Wam spokoju, zdrowia, pogodnych dusz, radości, spaniałych chwil, pomocnych ludzi i masy dobroci. I to wszystko, żeby z Wami pozostało po świętach 🙂
Do następnego spotkania, ale to już po świętach 🙂
Wszystkiego dobrego!

#piosenka
Oni są sympatyczni i bardzo ich lubię:)

https://www.youtube.com/watch?v=mFignhg7Jmw

Niech nadzieja będzie z Wami! 🙂

6 myśli na temat “Święta

 1. Ryby żyły i ktoś je zabił. Może chodzi o to, żeby nie walczyły o życie dodatkowo przez kilkanaście godzin w naszym własnym domu, bo nam się to jakoś sadomilusio ze wspomnieniami z dzieciństwa kojarzy? 🙂 Osobiście nie odpowiadam na życzenia-łańcuszki na fb, a w te dni mówię/piszę „wesołych świąt”, bo tak się mówi, taki jest zwyczaj. Myślę, że wystarczą 2-3 życzenia z serca – nie wszyscy muszą się wzbijać nad poziomy. Wesołych świąt 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Marna, ale ich. Można się zachwycać, jak ktoś lubi patrzeć na cierpienie. Ja od dawna nie należę do grona obojętnych. A jeśli chodzi o same święta, od kilku dni ciągle czytam utyskiwania „gdzie ta magia?”. I nie potrafię odpowiedzieć. Kilka razy w tym roku czułam się jak na boże narodzenie, może stąd moje oczekiwania są niewielkie 🙂 Pozdrawiam.

    Polubienie

   2. Myślę, że jeśli morderca zanim zabije trzyma swoja ofiarę w szafie z plastikową torbą na głowie można to uznać za znęcanie się.

    Sami ją tworzymy … w czym więc problem? 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s