Życie w pierwszych dekadach XXI wieku…

Cześć:)
Na początku bieżącego miesiąca gdzieniegdzie w mediach padała informacja o tym, że zaczyna się nowa dekada XXI wieku: lata dwudzieste. Z początku nie bardzo trafiała do mnie ta informacja. Jednak do czasu, gdy jedna z koleżanek ze studiów magisterskich uświadomiła mi, że przez te ostatnie 10 lat zdarzyło się wiele momentów znaczących dla historii. W ogóle od początku XXI wieku było kilka bardzo ważnych wydarzeń, których byliśmy świadkami, a ich konsekwencje odczuwamy do dziś. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. I tak:

W roku 2000 premierę mają seriale: „Lokatorzy”, „Plebania”, „M jak Miłość”, „Pokemony”, a MTV rozpoczyna działalność w Polsce. Pierwsze godziny nadaje również TVP3. Wirus komputerowy ILOVEYOU dociera do 10% odbiorców Internetu w ciągu jednego dnia. Polacy mogą kupić na płycie CD , m.in. „Bal wszystkich świętych”, „Czerwone korale” i „Szklankę wody”.
2001- Zamach na World Trade Center i Pentagon rozpoczyna wojnę z terroryzmem.

Pamiętam jak wróciłem ze szkoły, oglądałem TVN i przerwali program, aby pokazać jak samolot uderza w wieżę.

W kolejnych latach mają miejsce zamachy w Londynie, Madrycie, Paryżu i wielu innych  miastach świata. W tym atak na szkołę w Biesłanie w 2004 roku.

Pamiętam minutę ciszy w szkole i szok, że dzieci także można zaatakować.

Na Ukrainie miała miejsce pomarańczowa rewolucja. W miejsce Jugosławii powstaje Serbia i Czarnogóra, a 3 lata po tym Czarnogóra ogłasza niepodległość, a później w jej ślady idzie to Kosowo, którego uznanie dzieli społeczność międzynarodową.
W 2002 roku 15 państw przyjmuję nowa walutę: Euro.
Rok później Amerykanie obalają dyktaturę Husajna w Iraku. W tym samym czasie Europę dotyka jedna z największych w historii pomiarów temperatury fala upałów.
W 2004 roku Polska wstępuje do Unii Europejskiej, a w II Dzień Świat Bożego Narodzenia ma miejsce jedno z największych trzęsień ziemi w Azji.

Byłem znowu  w szoku. Żywioły potrafią być takie niszczycielskie.

W kolejnym roku żyjemy w czasach nowego papieża – Benedykta XVI, umiera Jan Paweł II. Z kolei w 2013 roku urzędujący papież abdykuje i jest nazywany emerytowanym papieżem. Żyjemy w czasach dwóch papieży: Benedykta i Franciszka.

 Pamiętam jak dzień po śmierci papieża nasz proboszcz mówił o tym, że nad ranem zamykał kościół, bo ciągle przychodzili ludzie. Byłem w szoku, gdy szybko wybrano Ratzingera na papieża, że potem abdykował także. Wybór papieża Franciszka również był dla mnie szybki. Myślałem, że te oba konklawe będą dłuższe. Nadal denerwuje mnie, gdy stawia się Karolowi Wojtyle kolejne pomniki, mimo że tego by nie chciał.

2007r. – Polska przystępuję do układu  z Schengen. Polacy mogą jeździć bez ograniczeń po krajach UE.
W 2008 roku Barack Obama zostaje pierwszym czarnoskórym prezydentem USA.
Rok później umiera ikona popu  Michael Jackson, a świat obawia się ptasiej grypy.

Wróciliśmy z jakiejś imprezy rodzinnej, włączyliśmy jakiś kanał muzyczny, a tam piosenki Króla Popu, jedna za drugą. Pół domu płakało, nawet kwiaty, które musiały słuchać utworów Jacksona podczas sprzątania pokojów.

Katastrofa w Smoleńsku, w której ginie prezydent RP  i wiele innych ważnych osób w państwie w 2010r. Zmienia polska scenę polityczną.

Według mnie jest to najważniejsze wydarzenie obu dekad w Polsce ze względu na konsekwencje. Politycy  zaczęli dzielić Polaków na lepszych. Rozpoczęli także wykorzystywać tą tragedię  do celów politycznych. Nikt mi nie wmówi, ze jest inaczej.

W tym samym momencie wybuch wulkanu Eyjafjallajökull paraliżuje ruch samolotowy w Europie. Początek Arabskiej wiosny i protestów w Grecji. Pierwszy realny zakup za bitcoina, kryptowalutę.
Rok później ma premierę ostatni film z serii o Harrym Potterze. Koniec wojny w Iraku i w Sudanie – najdłuższej toczonej domowej wojny w Afryce. Sudan Południowy proklamuje niepodległość. Jest krajem, w którym panuje głód i największa umieralność rodzących matek na świecie. Ma miejsce zamach w Norwegii na wyspie Utoya.

Znowu uderza się w dzieci, młodzież, aby dotrzeć do dorosłych i to jest straszne. Breivik jest więźniem, który ciągle skarży się na „nieludzkie” warunki w celi.

2014r. konflikt na Ukrainie.
W kolejnych latach mają miejsce zamachy terrorystyczne w Belgii i Francji.
W pierwszych dekadach XXI wieku żegnamy także wielkie nazwiska: Amy Winehouse, Whitney Houston, Patricka Swayze, Anie Przybylską, Andrzeja Wajdę, Krystynę
Feldman i wielu innych.
Dzięki sukcesom w skokach narciarskich Polskę ogarnia -małyszo i -stochomania.

Sporo czasu spędziłem grając w DSJ,  wskoki narciarskie. Skakałem z Małyszem przed telewizorem, a czasem pędziłem ze szkoły, aby zdążyć na konkurs skoków.

Pod koniec 2019r. świat obiega informacja o nowym zagrożeniu- koronowirusie.
Przez te 20 lat w Polsce miało miejsce kilka afer polityczny i zawirowań. Do Europy w dużych ilościach migruję ludzie, wielu  z nich umiera w trakcie przemierzania drogi.
A młodzież strajkuje domagając się walki z ociepleniem klimatu.
W międzyczasie powstają pierwsze platformy VOD, w tym Netflix, które zmieniają sposób oglądania i tworzenia seriali.

Zapominałbym, że w tym roku mija właśnie 20 lat od premiery gry „The Sims”.
Tymczasem pokolenie urodzone w 2000 roku wchodzi w dorosłość…

Zobaczcie ilu wydarzeń byliśmy świadkami.

Można by dopisać jeszcze całą masę wydarzeń. Macie swoje typy, albo takie wydarzenia, które szczególnie pamiętacie?

9 myśli na temat “Życie w pierwszych dekadach XXI wieku…

  1. Cieszymy się, że póki co nie dotknęła nas w XXI wieku III wojna światowa, ale co z tego skoro te ostatnie 20 lat i tak były dość krwawe i nieprzyjazne. Człowiek zniszczy wszystko czego się chwyci, od przyrody po ludzką godność. Chwilami przeraża mnie widmo przyszłości i ta „niewiadoma”, którą zostawimy naszym dzieciom. Co im tutaj zostawimy, gdy odejdziemy?

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s